عملكرد پشم سنگ در برابر آتش

 عملكرد پشم سنگ در برابر آتش

يكي از مهمترين ويژگيهاي عايق پشم سنگ، ايستايي استثنايي آن در برابر آتش است. پشم سنگ آتش گير نيست، مشتعل نميشود و در نتيجه به عنوان نوعي حفاظ در برابر آتش شناخته شده است. سازه هاي فلزي درساختمانها هنگام بروز حريق در نتيجه جذب حرارت زياد و داغ شدن، مقاومت مكانيكي خود را از دست داده و بر اثر نرم شدن تغيير شكل ميدهند و اين مسئله باعث فرو ريختن كل سازه ميشود. براي جلوگيري از اين مسئله سازه هاي فلزي خصوصا ستونها و تيرهاي ساختمان را با روشهاي مناسب به وسيله پشم سنگ عايقكاري ميكنند و بدين ترتيب در صورت تداوم حريق حتي تا ده ساعت هيچ مشكلي براي سازه هاي ساختمان به وجود نمي آيد. به همين دليل در برخي از كشورها شركتهاي بيمه براي ساختمان هايي كه به اين شكل عايقكاري شده باشند تخفيف هاي بسيار بالايي را قائل ميشوند. همچنين تمام ساختمانهاي موجود روي سكوهاي نفتي كه براي اسكان پرسنل در نظر گرفته شده با عايق پشم سنگ، ضد حريق ميشوند تا در صورت بروز حريق و تا رسيدن نيروهاي كمكي، پرسنل درون اين ساختمانها ايمن باشند.

 

عایق های پشم سنگ به عنوان سوخت برای آتش عمل نمی کنند و یک عایق آیده ال در ساختمان های مسکونی به حساب می آیند. اتاق های که با پنل های پشم سنگ عایق شده اند ۵۴% نسبت به اتاق هایی که عایق نشده مقاومت بیشتری در برابر آتش دارند.
 پشم سنگ باعث گشترش آتش نمی شود، به همین دلیل زمان بیشتر برای خروج افراد فراهم می کند که این در نجات جان افراد بسیار مهم است. علاوه بر این فرصت بیشتری را برای خاموش کردن آتش فراهم می کند و میزان خسارت حاصله از آتش سوزی را کاهش می دهد.
پشم سنگ با بستن روزنه ها و ممانعت از دستیابی آتش به دیوار، کف و سقف ساختمان ها از سوختن تجهیزات موجود در آن ها مثل کابل ها، لوله ها و کانال ها جلوگیری می کند.
عایق پشم سنگ در هنگام حریق هیچ گونه دود و ترکیبات مسموم کننده که جان افراد حریق زده را به خطر بیندازد، از خود متصاعد نمی کند.
این ویژگی های پشم سنگ باعث شده که در بسیاری از کشورها به عنوان یک عایق حرارتی در ساختمان استفاده شود.

 
آتش سوزی یکی از حوادث زیانبار و جبران ناپذیری است که امروزه بسیاری از سازه ها را تحت الشعاع قرار داده است ساختمان های نسل جدید با ساختمان های کوچک قدیم بسیار متفاوت تر هستند در این ساختمان ها اگر آتش سوزی بوجود آید آتشنشان ها با مصالح جدیدتر و خشن تری مواجه هستند و در اکثر موارد مهار آتش زمانی انجام می شود که ساختمان دچار خسارت ۴۰% شده است و در یک ساختمان تجاری بزرگ چنین خسارتی, هزینه هنگفت و جبران ناپذیری برای صاحبان ساختمان است .
پس از نگاه اجتماعی به صورت مسئله متوجه می شویم باید در ساختمان از مصالحی استفاده کنیم که به روند آتش سوزی یا چنین حادثه هایی سرعت نبخشیده و تا حد امکان در مقابل آن مقاومت کند . علاوه بر مصالح می توان با رویکرد صرفه جویی در انرژی از عایق های مثل پشم سنگ , پشم سرامیک , استفاده کرد و هم در مقابل آتش ایستاد و هم در مقابل هزینه های رو به رشد انرژی ساختمان, چون به وسیله عایق کاری ساختمان قسمتی که عایق می شود در تابستان خنک تر و در زمستان گرم تر است و در مدت کوتاهی هزینه عایق کاری جبران می شود و هم اینکه اگر آتش سوزی حادث شود عایق باعث جلوگیری از سوختن ساختمان می شود و خاصیت تدافع داخلی مقابل آتش را برای ساختمان به ارمغان می آورد .
اگر به تیتر اخبار حوادث در کشور خودمان هم نگاهی بیاندازیم می بینیم که بسیاری از حوادث اتفاق افتاده در ارتباط با آتش و آتش سوزی است و در برخی موارد حتی این آتش سوزی ها عمدی تشخیص داده شده است که شاید از غرض ورزی های شخصی بوجود آمده باشد ولی خسارات جانی و مالی بسیار جبران ناپذیری توسط تصمیم گیری اشتباه فرد بوجود امده است.
علاوه بر اقدامات پیشگیرانه مثل استفاده از عایق پشم سنگ در ساختمان باید لوازم اطفاء حریق تدارک دیده شده باشد تا افرادی که درون ساختمان هستند و در هنگام آغاز آتش سوزی هستند بتوانند به راحتی آتش را با کپسول خاموش کنند یا سیستم اطفاء حریق ضد دود که در بسیاری از ساختمان های استفاده می شود و به شکل خودکاری عمل خاموش کردن آتش را انجام می دهند.


قابليت رسانايي حرارتي يكي از مهمترين ويژگيهاي عايقهاي حرارتي است. از نظر ترموديناميك، انرژي حرارتي همواره تمايل دارد از طريق يك، دو يا هر سه پديده همرفت، هدايت و تابش از منبع گرم به سمت منبع سرد جريان يابد. اين جريان انرژي حرارتي تا وقتي ادامه مييابد كه هر دو منبع به يك دماي واحد، كه آن را دماي تعادل مينامند برسند. عمل عايق حرارتي پشم سنگ بدين گونه است كه از انتقال انرژي حرارتي از هر سه طريق فوق جلوگيري ميكند و در نهايت جريان انرژي قطع ميشود و يا به حداقل ميرسد. اين خصوصيت مبناي صرفه جويي در مصرف انرژي به وسيله
عايقكاري است. در ساختمانهاي مسكوني از عايق به منظور كاهش مصرف انرژي استفاده ميشود. به عنوان مثال عملكرد (مقاومت حرارتي) لايه اي از عايق پشم سنگ همانند ديواري به ضخامت يك متر است و همان كار ديوارهاي قطور ساختمانهاي قديمي را انجام ميدهد كه سبب ميشد اين ساختمانها در زمستان گرم و در تابستان خنك باشند. به طور كلي كار عايق حرارتي اين است كه محيط گرم را گرم و محيط سرد را سرد نگه دارد. هر چه قابليت رسانايي حرارتي كمتر باشد، كيفيت عايق بهتر است. قابليت رسانايي حرارتي پشم سنگ كمتر از چهل هزارم وات بر متر درجه كلوين ميباشد.
 
 
 
 
 
 
thermal-conductivity-rockwool
 
 
حریق از مسائل مهم ایمنی ساختمان هاست . در مورد عایق کاری حرارتی و صوتی و پوسته های خارجی و داخلی . کفها و یا احتمالاً سایر اجزای غیر سازه ای فضای اصلی طرح عایق کاری را تشکیل می دهند و در عایق کاری ضد حریق سیستم سازه ای حیطه اصلی طراحی می باشد. بر اساس نوع سیستم سازه ای و ستون ها و تیرهای اصلی ( پوترها) و اجزا باربر جانبی مانند باد بندها و دیوارهای برشی و نیز دیوارهای باربر می بایست در برابر حریق بگونه ای پایدار طراحی شوند که در دماهای بسیار بالا و به مدت مشخصی از حیض انتقاع نیافتاده تافرصت کافی برای ساکنین جهت تخلیه ساختمان و و برای آتش نشانان جهت اطفای حریق وجود داشته باشد. استولارد و آبرامز اصول ایمنی حریق ساختمان ها را در قالب راهنمای طراحی برای معماران ارائه داده اند. پرزنک در سال ۱۹۷۶ و انواع مختلفی از جزئیات اجرائی عایق کاری ستون ها و تیرهای فولادی و بتن آرمه استاندارد را بررسی نموده و روش هائی را جهت محاسبات کاربردی پیشنهاد کرده است. همچنین لایف و استامپا و همکاران در سال ۱۹۸۳ و طی بررسی بسیار گسترده و مشاهدات تجربی خود بر روی انواع مختلف پوشش ها ASTM عرضه نموده اند . 
http://ayegh-pasargad.ir/
بازدید: 1912تاریخ انتشار : 1399/05/07

    +