خطرات و مضرات پشم سنگ

 
 
کاربرد پشم سنگ در کشت
 
یکی از روش هایی که در کشت هیدروپونیک می ‌توان از استفاده کرد استفاده از پشم سنگ به عنوان بستر گیاهان است. هیدروپونیک یا آبکشت یکی از روشهای جدید تولید محصولات کشاورزی بدون نیاز به خاک و نیاز به آب کمتر و استفاده از محصولات معدنی مغذی می باشد. از مزایای کشت هیدروپونیک می ‌توان به صرفه جویی در منابع آب و کاهش هزینه تمام شده و ارتقاء بازدهی تولید اشاره کرد.
 
یکی از دلایلی که ما کشت هیدروپونیک را انتخاب می‌کنیم ثبات محیط زیستی این نوع بسترمی باشد به طوری که  می خواهیم چیزی اضافه به محیط زیست وارد نکنیم و به آن آسیب نزنیم.  به همین دلیل ما کشت هیدروپونیک را انتخاب کردیم. با این حال سنگ پشم ممکن است به طبیعت آسیب بزند. در واقع پشم سنگ یک ماده طبیعی نیست کارخانه ها از ترکیب کردن سنگ و گچ و سپس گرما دادن به آنها تا ۳۰۰۰ درجه فارنهایت آنها را می سازند و آنها را ذوب میکنند. سپس موج هوایی بسیار شدید از میان  مواد مذاب رد می کنند و نتیجه آن می شود فیبر های بسیار نازکی از مواد سنگی. رشته‌ های فیببری که از این کار بیرون می ریزد با هم دست به دست هم می‌دهد و فرم و شکل یک ماده ای را می گیرد که این روزها می توانید در فروشگاه های هیدروپونیک ببینید. در حقیقت کارخانه ها آن ها را از دو مواد کاملاً طبیعی یعنی گچ و سنگ تبدیل می کنند به یک متریال هیبریدی یا پیوندی که تا ابد فرم ثابتی خواهند داشت.
 
 
 
خطرات پشم سنگ
 
وقتی شما یک پشم سنگ را دور بیندازید و آن را در یک زمین خاکی رها کنید، مدت زیادی بنشینید و فقط نگاه کنید که چقدر زمان طول میکشد تا از بین برود و تجزیه شود. حتی اگر از دور انداختن آن پشیمان شدید و زمان زیادی طول کشید، واقعاً می توانید
و دوباره استفاده کنید. حتی می توانید شش ماه آن را دور بیندازید و دوباره از آن استفاده کنید یکی از خطر های پشم سنگ این است که تجزیه نمی شود، پس چطور می‌تواند به محیط زیست آسیب نرساند ؟
 
پشم سنگ نه تنها به طبیعت صدمه  می زند بلکه توانایی صدمه زدن به سلامتی انسان را نیز دارد. یک قطعه پشم سنگ جدیدی که از بازار میخرید می‌ تواند مقدار زیادی غبار و پرز از پشم سنگ را رها کند و این پرز و فیبر ها به چشم و پوست و ریه های شما انتقال پیدا کند. این ویژگی پشم سنگ شبیه آزبست است که به صورت به شکل فیبرهای کوچک می توانند در ریه های شما خانه کند.
 
 
البته پشم سنگ به اندازه آزبست نیست ولی چرا خطرناک است ؟  بسیاری دیگر از بسترهای کشت هیدروپونیک وجود دارد. اگر شما از سنگ پشم استفاده می کنید برای حفاظت از خودتان حتماً باید از ماسک استفاده کنید، عینک حفاظ دار بزنید و همچنین دستکش بپوشید.
 
پشم سنگ سرطانزاست ؟
 
 آژانس بین المللی IASC  یک تحقیقی درباره ی سرطانزا بودن مواد معدنی ساخته شده توسط انسان، منتشر کرد این تحقیق شامل مونوگرافی بود که چه مواد هایی در بدن انسان باقی می مانند و منجر به سرطان می شوند. این مواد شامل فیبرهای سرامیک که در صنعت به عنوان عایق در محیط هایی با دمای درجه بسیار بالا مثل کوره های انفجار، استفاده می شود به خصوص مصارف خاصی از پشم شیشه که به عنوان عایق استفاده نمی شوند.
برعکس چیزی که تصور می شود پشم شیشه، پشم سنگ و پشم خاکستر شامل چیزهایی هستند که به ‌عنوان مواد سرطان زا گروه بندی نمی شوند.
 
 
 
بعضی از کارخانه های سازنده محصولات عایق، به خاطر اشاره شدن به نام آن ها در این مقاله شکایت  کردند در حالی که در این مقاله حتی در تحقیقات هم قادر نبوده اند که تشخیص بدهند پشم سنگ باعث سرطان میشود یا نه. بار دیگر تاکید می کنم چرا این همه خودمان را اذیت کنیم ؟ حذف آپشن های بیشتری استفاده بهتری استفاده کنیم
 
پشم سنگ چقدر برای کشت هیدروپونیک مناسب است ؟
 
اگر شما بخواهید به محض خرید از پشم سنگ، بعد از خارج کردن آن از بسته بندی استفاده بکنید، مسلماً با مشکلی روبه رو می شوید که آن مشکل بالا بودن pH  بستر پشم سنگ است در حالی که ما برای این که دانه های گیاه یا نشا ها در سنگ پشم خوب رشد کنند نیاز دارید که قبل از این که بخواهید از آن برای گیاهان تان به صورت امن استفاده کنید با انجام عملیاتی pH آن را پایین بیاورید که این کار نه تنها  بسیار آزار دهنده و عذاب دهنده است بلکه سرعت کار شما را هم بسیار کند می کند و سدی در مقابل تلاش های فراوان شماست حتی وقتی که پس از تلاش فراوان به آن دست پید کردید.
علاوه براین پشم سنگ یکی از بسترهای هیدروپونیک است که pH آن بسیار نوسان پیدا می‌کند و دائماً در حال تغییر است شما مجبورید دائماً pH پشم سنگ های خود را چک کنید تا مطمئن بشید که آسیبی به ریشه گیاهان شما نمی زنند آخرین چیزی که شما می خواهید تلف شدن وقت و زمان و انرژی است به جای اینکه بستر رشد گیاهان، به کار شما سرعت ببخشد.
 
 
با توجه به مواردی که در بالا بررسی کردیم ممکن است شما الان متقاعد شده باشید که بستر های دیگری از کشت هیدروپونیک را امتحان کنید و ممکن است شما در جستجوی موارد انتخابی دیگری برای بستر هیدروپونیک به جای پشم سنگ باشید. اما حالا من به شما می گویم که ما همه ی بستر های کشت هیدروپونیک بسیار محبوب را از نظر مزایا و معایب بررسی کردیم ولی اگر شما به یک راهنمای سریع احتیاج دارید خلاصه ی آن به صورت زیر است. ما به شما می گوییم که پشم سنگ:
 
  •        قابلیت دوباره استفاده کردن از متریال به محیط زیست کمک می‌کند و پول شما را نیز حفظ و صرفه جویی می کند.
  •       با توجه به تحقیقات، هیچ تاثیر منفی بدی بر سلامتی ندارد مگر در برخی موارد، برای انسان هایی که مستعد حساسیت هستند.
  •        استفاده از آن راحت است و احتیاج به مراقبت و نگه داری زیادی ندارد.
حالا چی فکر می کنید؟ از پشم سنگ استفاده می کنید؟
 
بازدید: 1198تاریخ انتشار : 1399/04/02

    +