پشم سرامیک

پشم سرامیک

افرادی  که در کار ساخت و ساز هستند، یا برای جلوگیری از اتلاف انرژی دنبال یک عایق خوب بوده انده، حتما اسم پشم سرامیک یا فیبر سرامیک به گوششان خورده است. بهتر است برای بررسی اولیه ی پشم سرامیک، از شیوه ی به وجود آمدن آن و مواد اولیه اش شروع کنیم. 
عایق پشم سرامیک از سیلیکات آلومینیوم و الیاف مختلف پلی کریستال درست می شود. این مواد کنار هم تبدیل به الیاف می شوند و در سایز و ابعاد گوناگون، با دانسیته های مختلف، به عنوان یکی از محصولات پشم عایق، عرضه می شوند. این محصول  توانایی مقاومت حرارتی تا حدود 1600 درجه ی سانتی گراد دارد. علاوه بر این به عنوان عایق صدا نیز در ساختمان یا هر مکانی که نیاز به عایق داشته باشد، به کار می رود. پشم سرامیک یکی از مهمترین عایق های صدایی که بسیار محبوبیت دارد.
در عین اینکه بسیار به صرفه است و باعث کاهش هزینه ها میشود، از نظر کاهش اتلاف انرژی بسیار به صرفه است. بیشتر در ساختمان ها و محیط هایی که می خواهند بهینه سازی مصرف انرژی شود، از این عایق استفاده می شود.
 
 

 

 تاریخچه ی پشم سرامیک:

در دهه ی 60 میلادی برای عایق کردن ساختمان ها از یونولیت استفاده میشد. با اختراع فیبر سرامیک به خاطر خواص و قتابلیت عایق بسار خوبش، به عنوان عایق حتی با قرار دادن یک لایه ی نازک از پشم سرامیک، مورد محبوبیت فراوانی قرار گرفت و تبدیل شد به پرکاربردترین عایق های ساختمانی. پشم سرامیک، صدمه ای به محیط زیست نمی زند و از نظر شیمیایی خواص مضری برای محیط زیست ندارد. 
 

مزایای استفاده از پشم سرامیک:

کاهش آلودگی هوا : از آن جایی که برای تولید پشم سرامیک مواد شیمیایی استفاده نمی شود، برای تولید آن هوا آلوده نمی شود. به همین دلیل، از ویژگی های پشم سرامیک دوست دار محیط زیست بودن، می باشد.

 کاهش مصرف سوخت های فسیلی : به دلیل اینکه پشم سرامیک، عایق مناسبی است و اجازه ی عبور حرارت از خود را نمی دهد، در نتیجه سوخت فسیلی کمتری برای گرم کردن استفاده می شود.

 
 

انواع پشم سرامیک از نظر شکل ظاهری


 

انواع پشم سرامیک از نظر ساختار شیمیایی

پشم سیلیکات قلیایی غیرآلی


پشم AES یا پشم سیلیکات قلیایی غیر آلی، شامل الیاف آمورف است و از ذوب ترکیبات شیمیای زیر به دست می آید:
 CaO MgO-SiO ۲ ZrO
 
معمولا  AES از دماهای زیر 900 درجه ی سانتی گراد به کار میرود. مانند: تجهیزات مداوم و تجهیزات خانگی 
 

پشم آلومینوم سیلیکات یا پشم سرامیک نسوز


در میان دسته بندی پشم سرامیکی نسوز پشم آلومینو سیلیکات به عنوان پشم سرامیک نسوز (RCF) شناخته می شود.
ترکیبات: 
Al ۲ O ۳ و SiO ۲
 
کاربرد آن در دمای بیش از ۹۰۰درجه سانتی گراد و با استفاده از تجهیزات مداوم می باشد
 

پشم پلی کریستال


پشم پلی کریستال شامل الیاف حاوی بیش از %۷۰  Al ۲ O ۳  است. 
پشم پلی کریستال با روشسل-ژل از محلول های چرخشی آب تولید می شود. 
الیاف سبز محلول در آب به عنوان یکپیش ماده به دست آمده از طریق عملیات حرارتی متبلور می شوند.
 پشم پلی کریستال به طور کلی در دمای بیش از ۱۳۰۰درجه سانتیگراد و در شرایط شیمیایی و کاربرد فیزیکی انتقالی، همچنین در دمای پایین استفاده می شود. خطرات بهداشتی نکاتی که در زمان استفاده باید مد نظر قرار گیرد.
 
 

کاربرد ها


 

مزایای پشم سرامیک

+