پشم سنگ پتویی

عایق پشم سنگ پتویی چیست ؟

 
عایق پشم سنگ پتویی درجه یک و با کیفیت از الیاف معدنی سنگ بازالت (Basalt ) ساخته میشود که یک سنگ سخت، سیاه و دانه‌ ریز آتشفشانی است. در نتیجه توانایی تحمل دمای بسیار بالا را دارد. درصد زیادی از کل محصول پشم سنگ را الیاف ریز آتشفشانی و باقیمانده آن را محصولاتی مانند رزین تشکیل میدهد. میزان انتقال حرارت توسط پشم سنگ، بسیار پایین است که این باعثمی شود مصرف انرژی بسیار کاهش پیدا کند.

پشم سنگ به دلیل داشتن مواد شیمیایی خنثی و بی اثر، از بی خطرترین عایق های حرارتی و صوتی میباشد. بسته به نوع پشم سنگ، محدوده دمایی آن مختلف است اما به صورت معمول بین 300 تا 900 درجه سانتیگراد را تحمل می کند. از آنجایی که بیشترین مصرف انرژی در ایران مربوط به بخش صنعت، منازل و بخش های اداری است، پشم سنگ های پتویی بسیار کاربردی هستند. در ایران عایق های به کار رفته در اکثر صنایع و ساختمان ها پشم سنگ است. عایق پشم سنگ های پتویی با کیفیت ها و کاربرد های مختلف در شهر های اصفهان، کرج و گلپایگان تولید می شود.

 
 isoblanket-ایزوبلانکت-پشم سنگ پتویی
 

انواع عایق پشم سنگ پتویی چیست ؟

پشم سنگ پتویی در شکل ها و انواع مختلفی تولید می شود و هر مدل از آن مصارف و کاربرد های خاص خودش را دارد و برای کار ویژه ای طراحی شده است. به صورت کلی عایق پشم سنگ شامل عایق پشم سنگ لحافی، عایق پشم سنگ پتویی، عایق پشم سنگ لوله ای، پشم سنگ تخته ای، پشم سنگ هیدروپولیک، پشم سنگ فله ای و پشم سنگ حلاجی شده می باشد.
 

پر کاربردترین پشم سنگ و ویژگی های آنها شامل:

 
عایق پشم تختی: این مدل پشم سنگ، در دیوارها و سقف ساختمان ها برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی و انتقال صدا استفاده می شود و در ابعادی استاندارد ارائه می شود. پشم سنگ می تواند با پوشش یا بدون پوشش تولید شود.استفاده از عایق پشم تختی در ساختمان موجب کاهش اتلاف انرژی تا ۵۰ درصد می شود و مانع ورود و خروج صدا هم هست. دراستفاده برای پنل های بیرونی ساختمان، برای زیبا کردن و نما دادن به ساختمان هم استفاده می‌شود.
 
عایق پشم سنگ لحافی:این مدل معمولاً با روکش کاغذ آلومینیومی ارائه می شود. این مدل طول عمر مفید بسیار بالایی دارد و برای دمای محیط مناسب است. این نوع عایق بسیار سبک، مخصوص دماهای متوسط مثل سوله ها و سیستم های سرمایشی و گرمایشی منازل مورد استفاده است. سالن های کنفرانس، ساختمان های پیش ساخته و سیستم تهویه مطبوع از دیگر کاربردهای آن است. پشم سنگ لحافی دارای انعطاف پذیری وزن سبک و بسیار مقرون به صرفه است.
 
عایق پشم سنگ پتویی: این عایق پشم سنگ، به صورت رول ارائه می شود و معمولا یک طرف آن، تور سیمی است. که به دلیل چگالی بالا و انتقال حرارت پایین، در سکوهای نفتی و کوره ها و لوله های صنعتی و مجاری جریان های داغ استفاده میشود.
 
 
 
عایق پشم سنگ لوله ای: از لحاظ ظاهری شبیه لوله می باشد و به عنوان عایق حرارتی و صوتی برای لوله ها مورد استفاده قرار می گیرد. پشم سنگ لوله ای در قطر استاندارد لوله های موجود در بازار است و در ضخامت های مختلف تولید می شود.
 
پشم سنگ فله ای: از پشم سنگ فله برای پر کردن فضاهای نا منظم و بدون شکل هندسی، عایق بین دو جداره دیواره ساختمانی و تنورها استفاده قرار می شود. به علاوه پشم حلاجی شده جایگزین مناسبی برای آزبست در ترمزخودرو است.
 
isoblanket-ایزوبلانکت-پشم سنگ پتویی

ویژگی های پشم سنگ 

از مهم ترین ویژگی های پشم سنگ جذب صوت بسیار بالا و عایق صوتی آن است. میزان جذب صوت به ضخامت عایق بستگی دارد. به همین دلیل هرچه عایق ضخیمتر باشد جذب صوت آن افزایش می یابد. همچنین به دلیل اینکه ترکیبات پشم سنگ از الیاف سنگ های آتشفشانی درست شده درعایق حرارتی بسیار خوبی است و از آن میتوان در عایق کاری لوله های صنعتی، بدنه کشتی ها و تجهیزات آشپزخانه استفاده نمود. پشم سنگ باعث خوردگی فلزات نمی شود و خاصیت قلیایی دارد. به همین خاطر در سازه های فلزی می توان از آن استفاده کرد. پشم سنگ آنتی باکتریال است و نمی تواند محل مناسبی برای رشد حشرات موذی، قارچ ها باشد به علاوه اینکه مشکلی با محیط زیست ندارد و برای محیط زیست بسیار بی ضرر است. در برابر اشعه ماورای بنفش مقاوم است و پایداری شیمیایی بالایی دارد. همچنین می توان از پشم سنگ در گلخانه ها برای پرورش گیاهان به عنوان بستر کشت استفاده کرد
 

از دیگر ویژگی های پشم سنگ:


 1. جلوگیری از ارتعاشات و امواج زیاد
 2. دارای مواد شیمیایی بی اثر و خنثی
 3. مقاوم در برابر آتش و حرارات
 4. دارای عمر زیاد و ثبات فیزیکی و ثبات شمیایی در طولانی مدت
 5. نصب آسان و برش آسان
 6. بدون آزبست بودن آن
 7. عایق مناسب سطوح فولادی
 
 

انواع پشم سنگ پتویی

پشم سنگ پتویی مصارف گوناگون و کاربردهای مختلفی دارند.
انواع آن شامل:

 1. پشم سنگ تخته ای
 2. پشم سنگ هیدروپولیک
 3. پشم سنگ لوله ای
 4. پشم سنگ فله ای
 5. پشم سنگ لحافی
 6. پشم سنگ حلاجی شده
 
 

سایز های پشم سنگ پتویی

پشم سنگ بر اساس سایز، موارد مصرف گوناگونی دارد. پشم سنگ هرچه ضخیم تر باشد مرغوبتر و کاربردی تر است.برای با اینحال برای استفاده به عنوان عایق هر جنس ماده، ضخامت و روکش خاصی در نظر گرفته شده است. برای به دست آوردن نوع ضخامت عایق باید محاسبات پیشرفته ای انجام داد. برای محاسبه ی نوع عایق های صوتی باید با کارشناسان بخش فنی آن حوزه مشورت کرد.
 
 1. پشم سنگ ۴ سانتی متری
 2. پشم سنگ ۶سانتی متری
 3. پشم سنگ ۵ سانتی متری
 4. پشم سنگ ۱۰ سانتی متری
 

 موارد مصرف پشم سنگ پتویی

از سنگ پشم سنگ پتویی به عنوان عایق صدا برای آمفی تئاتر ها و سالنهای سینمایی، فروشگاه ها،سقف سوله ها، عایق کانالهای گردش هوا، عایق لوله های قطر بالا، عایق مجاری جریان های داغ، عایق کوره ها و دمای بالا، عایق مخازن کروی، عایق سیستم تهویه ی هوا، عایق بدنه کشتی، عایق حرارتی توربین ها ، مراکز تهویه بخار، لوله های دارای قطر بالا کوره ها و گرمخانه ها شیرها می باشد.
 

استفاده از پشم سنگ به عنوان بستر کشت

از آنجایی که پشم سنگ دارای الیاف اسفنجی و منشاء مواد آتشفشانی است، میتواند جایگزین مناسبی به ‌عنوان پنل، برای صنعت گلخانه‌ای باشد.
از مزیت های این مدل کشت می توان به صرفه جویی در زمان و نیروی کار، کاشت گیاه با تراکم زیاد، تسهیل در کشاورزی به خاطر نبود خاک و علف هرز، کنترل شرایط نور دما و رطوبت کاشت انواع گیاهان با آب و هوای مختلف و اقلیم های متفاوت، کاهش میزان بیماریهای ارگانیک و انگلی گیاهان اشاره کرد.


 
 

عوامل طولانی شدن عمر پشم سنگ پتویی

مواد اولیه و با کیفیت پشم سنگ تاثیر بسیار زیادی در طول عمر آن دارد به علاوه نسبت وزن به حجم پشم سنگ نیز از عوامل موثر در عمر مفید آن است. استفاده از پشم سنگ متناسب با محیط ویژه و مخصوص آن روش نصب صحیح و اصولی پشم سنگ عامل مهمی در افزایش طول عمر پشم سنگ دارد.
پشم سنگ پتویی 9 سانت یک طرف تور دانسیته 150
1043
1399/03/24

پشم سنگ پتویی 9 سانت یک طرف تور دانسیته 150

مشاهده جزئیات بیشتر
پشم سنگ پتویی 7.5 سانت دو طرف تور دانسیته 140
989
1399/03/24

پشم سنگ پتویی 7.5 سانت دو طرف تور دانسیته 140

مشاهده جزئیات بیشتر
پشم سنگ پتویی 7 سانت یک طرف تور دانسیته 130
1109
1399/03/24

پشم سنگ پتویی 7 سانت یک طرف تور دانسیته 130

مشاهده جزئیات بیشتر
ایزوبلانکت 6 سانت در طرف تور دانسیته 120
994
1399/03/24

ایزوبلانکت 6 سانت در طرف تور دانسیته 120

مشاهده جزئیات بیشتر
ایزوبلانکت 5 سانت یک طرف تور دانسیته 100
985
1399/03/24

ایزوبلانکت 5 سانت یک طرف تور دانسیته 100

مشاهده جزئیات بیشتر
پشم سنگ پتویی 4 سانت دو طرف تور با دانسیته 100
1074
1399/03/24

پشم سنگ پتویی 4 سانت دو طرف تور با دانسیته 100

مشاهده جزئیات بیشتر
ایزوبلانکت 3 سانت یک طرف تور با دانسیته 80
1017
1399/03/24

ایزوبلانکت 3 سانت یک طرف تور با دانسیته 80

مشاهده جزئیات بیشتر
+