دانسیته چیست ؟

محاسبه ی دانسیته ی پشم سنگ

در ارتباط با چگالی پشم سنگ، مثالی را در نظر می گیریم:
پشم سنگ تخته ای با چگالی 80 کیلو گرم برمتر مکعب و ضخامت 5 سانتیمتر  بدین معنی است که عایق تخته ای ما در ابعاد 100*100*5 می باشد.

در واقع ارتفاع یا ضخامت 5 سانتیمتر است و طول و عرض آن هر کدام 100 سانتیمتر است.
اگر سعی کنیم مکعب مان را از این نوع عایق پر کنیم 20 تخته درون مکعب جای می گیرد.
 
محاسبه ( 20 = 5 / 100)
بنابراین هر 20 متر مربع پشم سنگ تخته ای با ضخامت 5 سانتیمتر معادل یک متر مکعب است .
در نهایت با یک محاسبه ساده می توان نتیجه گرفت که هر مترمربع پشم سنگ تخته ای با ضخامت 5 سانتیمتر و چگالی 80 کیلوگرم برمتر مکعب 4 کیلو گرم است.
 
محاسبه  ( 6 = 1* 20 / 120 )  
اما در مثال دیگر فرض می کنیم که پشم سنگی داریم که ضخامت آن 10 سانتیمتر و ابعاد آن 120*60 سانتیمتر است این عایق را وزن کردیم وزن آن 6/7 کیلوگرم است.
دانسیته یا چگالی یا وزن مخصوص وفشردگی همگی واژه هایی با یک معنا می باشند که در زیر به توضیح آن که دانسیته چیست می پردازیم .

عایق پاسارگاد: پشم سنگ در اصفهان 

نه تنها در محصولات پشم سنگ بلکه در تمامی مواد موجود در طبیعت بحث فشردگی یا دانسیته مطرح می باشد .
به عنوان مثال چگالی آب 1000 کیلوگرم بر متر مکعب می باشد.
بدین معنی که به فرض ظرفی به شکل مکعب مربع داریم که ابعاد آن 100*100*100 سانتیمتر است حال اگر کل ظرفیت این مکعب را پر آب کنیم دقیقا” 1000 کیلوگرم بر متر مکعب آب درون ظرف جای می گیرد .
بنابراین ما ظرف با ابعاد 1*1*1 متر را با 1000 کیلو گرم آب پرکردیم .
در نتیجه چگالی آب 1000 کیلوگرم بر متر مکعب می باشد.
در ارتباط با چگالی پشم سنگ نیز مثالی را ذکر می کنیم پشم سنگ تخته ای با چگالی 80 کیلو گرم برمتر مکعب و ضخامت 5 سانتیمتر بدین معنی است که عایق تخته ای ما در ابعاد 100*100*5 می باشد.
 
اما چگالی آن را نمی دانیم و باید محاسبه کنیم:
مساحت عایق تخته ای ما برحسب متر مربع 2/1*6/0 متر مربع است که حاصل آن 72/0 متر مربع می شود.
72/0 متر مربع معادل 6/7 کیلوگرم وزن دارد طبق یک تناسب ساده 10 متر مربع په وزنی دارد؟
 
محاسبه ( 105 = 1* 7.6 / 0.72 )
 
پس نتیجه می گیریم چگالی عایق 105 کیلوگرم برمتر مکعب است.
 

دانسیته چیست؟

کلمه دانسیته در زمینه ساندویچ پانل و عایق پشم سنگ به کار گرفته می شود. حتی زمانی که می خواهید ساندویچ پانل و پشم سنگ خریداری کنید، از این کلمه زیاد استفاده می کنند. اما دانسیته چیست و در چه مواردی کاربرد دارد؟
آیا میزان دانسیته موجود در ساندویچ پانل ها  و پشم سنگ، تاثیری در قیمت آنان دارد یا خیر؟
در خرید ساندویچ پانل سقفی، ساندویچ پانل دیواری و هر نوع ساندویچ پانل و پشم سنگ  میزان دانسیته در تعیین قیمت نقش به سزایی دارد که در ادامه نیز به آن می پردازیم.
  

تعریف دانسیته

دانسیته، چگالی، فشردگی و وزن مخصوص همه این کلمات به معنی مقدار جرم موجود در واحد حجم است. دانسیته یا تراکم جرم یک جسم با میزان جرم آن رابطه مستقیم دارد. یعنی هرچه جسم سنگین تر باشد در نتیجه دانسیته آن بیشتر است.
اگر بخواهیم به صورت علمی تر بررسی کنیم، دانسیته در علوم پایه، یک نسبت تعریف شده از دو پارامتر جرم و حجم شی است. امروزه برای آنکه میزان مقاومت و استحکام مصالح ساختمانی را بررسی کنند، معیار سنجش آنان دانسیته مصالح است.
هر چه دانسیته آن بیشتر باشد، وزن بیشتری داشته و مقاومت بالایی از خود نشان می دهد چرا که فضای خالی بین مواد تشکیل دهنده آن کم تر بوده و فشردگی بیشتری دارد.
 

کاربرد دانسیته

همانطور که گفتیم دانسیته یعنی چگالی و فشردگی که رابطه مستقیمی با جرم جسم دارد. بررسی چگالی این آگاهی را به مصرف کننده می دهد که آیا جسم در سیال غرق می شود یا خیر. در واقع دانسیته را در تمامی اجسام محاسبه می کنند.
اما در ابزار آلات صنعتی به دلیل اینکه مسئولیت نگهداری سازه را بر عهده دارد، در نتیجه محاسبه و بررسی دقیق دانسیته مصالح و ابزارآلات اهمیت بیشتری پیدا می کند.
مصالح و ورقه های چوبی مثل نئوپان و ام دی اف، ورقه های فلزی که با مواد دیگری ترکیب شده اند و ساندویچ پانل ها و پشم سنگ تمامی موادی که نقش مقاومتی آن ها در ساخت سازه ها اهمیت بالایی داشته باشند، باید میزان دانسیته آن ها به دقت بررسی شود.
 

دانسیته در ساندویچ پانل و پشم سنگ به چه معناست؟

ساندویچ پانل به طور کلی از سه لایه مختلف تشکیل شده اند. دو لایه بیرونی که به عنوان ورقه های فلزی نقش محافظتی مصالح را دارد، و یک لایه درونی که از فوم های مختلفی تهیه شده و به عنوان عایق عمل می کنند. اگر دقت کرده باشید، در بازار خرید ساندویچ پانل ها معمولا میزان دانسیته فوم عایق که در لایه میانی به کار رفته است اهمیت بیشتری دارد.
 
هر چه میزان دانسیته ساندویچ پانل  و پشم سنگ بیشتر باشد، انگاه چگالی و فشردگی آن افزایش پیدا کرده و وزن آن بیشتر می شود. برای مثال تمامی ساندویچ پانل ها به سفارش مشتری از ضخامت ۲ تا ۲۵ سانتی متر ساخته می شوند که فوم داخلی ساندویچ پانل ها باتوجه به محل مورد استفاده دارای عایق های مختلف با دانسیته های مشخصی است.
 
فوم پلی یورتان با دانسیته ۲+۴۰ کیلوگرم بر متر مکعب و فوم اکس پی اس با دانسیته ۲+۴۰ کیلوگرم بر متر مکعب و فوم پلی استایرن با دانسیته ۲+۲۰ کیلوگرم بر متر مکعب و فوم پشم سنگ با دانسیته ۲+۱۲۰ کیلوگرم بر متر مکعب موجود می باشد. یعنی میزان فشردگی و چگالی فوم های عایق در لایه مرکزی به میزان مشخصی است.
 

میزان دانسیته در ساندویچ پانل و پشم سنگ چه تاثیری در عملکرد آن دارد؟

همانطور که گفتیم انواع مختلفی از ساندویچ پانل وجود دارند که هر کدام دیوار یا سقف سازه را با استفاده از ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی پوشش می دهند.
 
نوع فوم موجود با دانسیته های مختلف سبب شده تا مقاومت آنان در برابر حرارت، رطوبت و آسیب های طبیعی و غیر طبیعی متفاوت باشند. هر چه دانسیته فوم عایق ساندویچ پانل ها بیشتر باشد مقاومت آن ها افزایش پیدا کرده در نتیجه بعد از یکبار استفاده می توان از آن ها به عنوان ساندویچ پانل دسته دوم هم استفاده کردف چون افزایش چگالی باعث افزایش مقاومت شده و گزینه خوبی برای ساندویچ پانل های دسته دوم هستند.
 

آیا میزان دانسیته ساندویچ پانل و پشم سنگ در تعیین قیمت تاثیر دارد؟

در ساندویچ پانل ها ضخامت آن ها، نوع فوم بکار رفته و میزان دانسیته تاثیر مستقیمی در تعیین قیمت آنان دارد. هرچه میزان دانسیته و ضخامت آنان بیشتر باشد در نتیجه قیمت ساندویچ پانل ها نیز افزایش پیدا می کند.
همه پیمانکاران به خوبی می دانند که برای داشتن یک سازه مقاوم با طول عمر بالا نباید کیفیت مصالح را فدای هزینه ها کرد. اگر می خواهید سازه تان استحکام بالایی داشته باشد و از مرغوب ترین مصالح ساخته شده باشد نباید به برآورد هزینه های آن توجه کنید.
 
بازدید: 1310تاریخ انتشار : 1399/07/13

    +