روش عایق کاری سالن اجتماعات

 تعریف روش عایق کاری سالن اجتماعات
پژواک صدا در محیط، موضوعی مهم به خصوص در جوامع فرهنگی است. سالن اجتماعات محیطی فرهنگ و پر جمعیت است و یک بخش مهم در هر ساختمان اداری و تجاری محسوب می شود. عایق کاری سالن اجتماعات یکی از روش های سرشکن کردن صداهای اضافی است. اگر دقت کنید وقتی وارد سالن اجتماعات می شوید اغلب سقف ها به سطح کوچکتری تقسیم شده اند این روند سبب می شود که انتشار امواج صوتی به طور دقیق انجام شود. آنچه در سالن اجتماعات اهمیت زیادی دارد زیبایی سطح ظاهری و آرامش فراهم شده در طول برنامه است. وقتی سقف ها به طور دقیق در راستای میدان آکوستیکی همگن طراحی شوند ضمن چشم نواز بودن فضا، استفاده از محیط نیز آسانتر و قابل قبول تر می شود.
 

میدان آکوستیکی همگن سالن اجتماعات
 
 
انواع روش عایق کاری سالن اجتماعات
اولین هدفی که برای عایق کاری سالن اجتماعات مورد ارزیابی قرار می گیرد کاهش میزان اکوی بین دیوارهاست. در این راستا رایج ترین روشی که وجود دارد استفاده از پنل های صوتی است. یک سری پارچه های رنگی که عایق صوتی نامیده می شود از روش های خوب عایق کاری سالن اجتماعات محسوب می شود. برخی فکر می کنند استفاده از این روش سبب می شود که زیبایی سالن اجتماعات از بین برود این تصور اشتباه است و این پارچه ها مخصوص عایق بندی هستند.
روش دیگری که برای عایق کاری سالن اجتماعات استفاده می شود آکوستیک نام دارد. معماری آکوستیک علم و مهندسی دستیابی به صدای در ساختمان است. در این معماری هدف اصلی حذف نویز و انعکاس صدا برای درک بهتر سخنرانی است. در معماری آکوستیک سه بخش مهم وجود دارد که شامل : عایق بندی ساختمان، کنترل نویز داخل فضا و آکوستیک فضای داخل ساختمان است.
عایق کاری سالن اجتماعات مربوط به بخش عایق بندی ساختمان است به طوری که مسیر های اصلی سر و صدا شناسایی شود. مثلاً در این بخش سقف سالن، دیوارهای سالن، درب ها و پنجره ها، منافذ موجود مانند لوله بخاری و داکت ها مورد بررسی قرار می گیرد. در این روش سقف ساختمان توسط پشم شیشه، پشم سنگ و همینطور مصالح ساختمانی خوب عایق کاری می شود. درب های ورودی و همینطور چهارچوب پنجره بدون درز اضافه باقی می کند. یک سری متریال های خاص نیز وجود دارد که از فاکتورهای دقیق عایق کاری سالن اجتماعات است. دقت کنید که در این روش مهم ترین هدف ارزیابی میزان نویز محیط است. مثلاً اگر سالن در مکانی قرار دارد که نزدیک فرودگاه است نیاز به تمهیدات بیشتری خواهد بود.
آکوستیک فضای داخل ساختمان
 
 
عایق کاری سالن اجتماعات و کنترل نویز
برای کنترل نویز در سالن اجتماعات هدف اصلی این است که راه های انتقال صدا شناسایی و کنترل شود. مثلاً صداهایی که از فضای ساختمان مجاور وارد سالن اجتماعات می شود. یک سری راه حل های فنی برای کنترل نویز وجود دارد به طوری که منبع اصلی سر و صدا شناخته شده و مسیر های عبور صدا نیز مشخص شود. در این مرحله شناسایی سقف اصلی بین طبقات، فضای خالی که اغلب در بالای سقف کاذب داخلی قرار دارد و همینطور پارتیشن های موجود در سالن مورد ارزیابی قرار می گیرد.
 
فاکتورهای عایق کاری سالن اجتماعات تنها مربوط به سقف و سایر ارکان ساختمان نمی شود. در این زمینه بررسی تجهیزات صوتی به کار رفته اهمیت زیادی دارد. سالن اجتماعات در ابعاد و اشکال مختلفی طراحی می شود. وجه اشتراک تمامی سالن های اجتماعات میز و تعدادی صندلی است.
عایق کاری سالن اجتماعات و کنترل نویز
 
 
مراحل عایق کاری سالن اجتماعات
سالن اجتماعاتی که بزرگ و با ارتفاع زیاد است نیاز به پروفیل های قوطی در ابعاد 20 در 30 و همینطور 50 در 100 میلیمتر دارند تا سطح دیوارها و اشکال هندسی مورد نظر طراحی بر اساس اقدامات شاسی کشی به درستی صورت بگیرد.
پس از اینکه عملیات شاسی کشی صورت گرفت نیاز به بررسی سن و پیشانی سن است. این بخش مربوط به زیرسازی سالن است. در این راستا از پنل های پشم شیشه یا پشم سنگ با دانسیته استفاده می شود به طوری که از ضخامت استاندارد برخوردار باشد و همینطور گاه از عایق فوم با ضخامت مناسب استفاده می شود. در این راستا از پارچه های مخصوص برای زیرسازی استفاده می شود تا از ریزش الیاف پشم شیشه جلوگیری نماید.
پس از اینکه عملیات زیر سازی دیوارها به اتمام رسید نوبت به استفاده از متریال های خاص برای عایق کاری سالن اجتماعات است. اغلب پنل های به کار رفته دارای روکش های مخصوصی هستند و طیف اندازه مختلفی دارند که هم به صورت مشبک و هم ساده در طرح های مختلف در نظر گرفته می شود. پنل ها در این سبک می تواند از جنس MDF باشند.
پنل های دیگر به عنوان آکوستیک وجود دارد که اغلب روکش های ملامینه دارند و در مدل های سوراخ دار یا شیاردار طراحی شده اند این پنل ها ضخامت 16 میلیمتری دارند.
یک سری پوشش کناف نیز وجود دارد که برای سالن های کنفرانس بزرگ در نظر گرفته می شود.
 
 
نکات عایق کاری سالن اجتماعات
نکاتی که در خصوص عایق کاری سالن اجتماعات باید بررسی شود به این صورت که گاه سقف و کف در بازتاب بد صدا نقش زیادی دارد در این راستا نیاز است که موقعیت سقف و کف به درستی بررسی شود. دقت کنید که عایق کاری سالن اجتماعات باید دقیق صورت بگیرد استفاده از پنل های عایق اضافی سبب خفگی در صدا و یا نامفهوم بودن صدای پخش شده خواهد بود. البته که مزایای عایق کاری سالن اجتماعات بسیار زیاد است و نتیجه کار را برای همه حضار قابل قبول می کند. در ساده ترین حالت سالن هایی که تحت تأثیر محیط های پر سر و صدا هستند باید دقت ویژه ای در بخش سقف داشته باشند. خدمات عایق کاری سالن اجتماعات به واسطه جدیدترین متریال های روز دنیا صورت می گیرد در راستای عایق کاری سالن اجتماعات نیز به افرادی خبره است تا موقعیت دقیق سالن را شناسایی کنند به این ترتیب انتخاب دقیق هر بخش از سالن از بخش دیگر قابل قبول تر می شود در صورتی که فکر می کنید عایق صدا نیاز به بررسی مشخص دارد می بایست موقعیت سالن دقیقاً شناسایی شود و بهترین تصمیم گیری صورت بگیرد. کیفیت خدمات عایق کاری سالن اجتماعات بسیار مهم است.
 
منبع 
بازدید: 936تاریخ انتشار : 1399/04/08

    +